Mentálhigiénés szolgáltatások

Tanácsadásaink / Foglalkozásaink

2023. szeptember 26-tól megkezdte működését új szervezeti egységként az Alumni és Well-being Központ, mely a hallgatók mentálhigiénés jólétét kiemelt területként kezeli.

Az egyetemi évek során számos új kihívással, nehézséggel szembesülhetünk, melyek kihatnak a mindennapi életükre, vagy akár a tanulmányainkra is. A stressz, a szorongás, a beilleszkedési problémák vagy számos egyéb új élethelyzet kapcsán érezhetjük úgy, hogy elakadtunk, nem találjuk a kiutat az adott problémából. Ilyen esetekben nagy segítség lehet, ha szakember vezetésével próbáljuk megtalálni a megoldást és visszaállítani az egészséges lelki egyensúlyt az életünkben.

A Széchenyi István Egyetem 2014 óta támogatja hallgatóit különféle mentálhigiénés szolgáltatásokkal.

A 2024/25-ös tanévben az alábbi programok érhetők el:

Életviteli-mentálhigiénés tanácsadás – egyéni beszélgetés

Azon hallgatók részére, akik a magánéletükben vagy tanulmányaikban megrekedtek, nehézségeket élnek meg, akik családi vagy egyéb okokból kifolyólag lelkileg segítségre szorulnak, létrehoztunk a mentálhigiénés életvezetési tanácsadási szolgálatot. Mindezt a SZE valamennyi hallgatója részére díjmentesen és bizalmasan tesszük. Legfőbb feladatunk elősegíteni a felsőfokú tanulmányok eredményes folytatását, ennek érdekében segítséget nyújtunk: tanulmányi-, beilleszkedési-, és mentálhigiénés problémák esetén.

Miért jó ez a hallgatóknak?

Aki eljön egy tanácsadásra, annak lehetősége nyílik arra, hogy az életében gondot okozó, zavaró, számára sok nehézséget okozó, vagy megoldhatatlannak tűnő dolgokat, problémákat (magánéleti, családi, párkapcsolati) új megközelítésben foghassa fel - és ezáltal hatékonyabban birkózzon meg velük. A tanácsadó és a tanácsot kérő között bizalmas légkör alakul ki, amely lehetővé teszi a kommunikációt, a feltárást, a változást és a fejlődést.

Problémák, amikkel felkereshetnek bennünket:

  • tanulás-motivációs nehézségek
  • családi és párkapcsolati problémák
  • életvezetési problémák, időbeosztás, stresszhelyzetek kezelése
  • kapcsolatteremtési/kommunikációs problémák
  • szomatikus problémák, alvászavar és egyebek.

 

Időpontfoglalás

A beszélgetések időtartama 45 perc, ami igény szerint megismételhető. Lehetőség van akár egyetlen egyszer de akár 4-5 alkalommal is eljönni, ezt majd az adott helyzet szabja meg.

Az időpontokat az órarendi beosztással megegyezően határoztuk meg.

A beszélgetés helyszínei:

SZE Apáczai Kar - Lelki Tér (Liszt F. u 42. 2. em.) - 204. terem

SZE Menedzsment Campus (Egyetem tér 1.) - MC 121 és 122. terem

Stresszel való megküzdési lehetőségek – Erőforrásaink kiaknázása (3 alkalmas tanfolyam)

Három alkalmas stresszkezelő relaxációs tanfolyamot tartunk hallgatók számára min. 4 - max. 8 fős csoportokban.

Kiknek ajánljuk?

Ha 1-2 ponton magadra ismersz, ez neked való lesz!

  • reggelente alig tudsz kikelni az ágyból?
  • nehezen tudod tartani a határidőket?
  • sokat rágódsz iolyan dolgokon, amik megoldása nem rajtad múlik?
  • alvási nehézségeid, étkezési és alkoholproblémáid vannak?
  • nehezen hozol meg döntéseket?

Egy 3 alkalmas folyamatra hívunk, ahol megismerkedhetsz olyan technikákkal, amelyek segítenek a fenti problémák megoldásában. Ha elég motivált vagy, és vállalod a 3 alkalmon való részvételt, jelentkezz!

A tanfolyam Széchenyi István Egyetem hallgatói számára ingyenes, de feltétel az alkalmakon való hiánytalan részvétel.

Időpontok:

 Októberi kurzus - 2024. október 3, 10. és 17. - csütörtökönként 16.30-17.15 – az MC épületében - jelentkezési határidő: október 1.

REGISZTRÁCIÓ

 Novemberi kurzus - 2024. november 7, 14. és 21. - csütörtökönként 16.30-17.15 – az MC épületében - jelentkezési határidő: október 31.

REGISZTRÁCIÓ

 

Autogén Tréning kurzus

Röviden a módszerről:
Az autogén tréning nevű relaxációs eljárás főként J.H. Schultz német pszichiáter nevéhez kötődik. Ez az egyik orvosi szempontból a legjobban megalapozott és a legtöbbet kutatott relaxációs módszer, amely erősíti a test öngyógyító folyamatait. Az autogén tréning saját erőnkből merít, saját aktivitásunkat használja fel, ahogyan azt a neve is kifejezi – autogén módon.

Az autogén tréning (AT) lényege, hogy a rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatokkal – belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel - létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. Az autogén tréning eljárás lehetővé teszi a stressz csillapítását oly módon, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. 
Életünk során megtanultuk, hogyan legyünk képesek akaratlagos feszültséget elérni testünkben és elménkben abból a célból, hogy teljesítményünket fokozzuk. Akaratunk és figyelmünk koncentrálásával egy cél elérése érdekében hatalmas energiákat tudunk megmozgatni. Sajnos a "feszültség megtanulása" mellett azonban elmulasztottuk megtanulni a „feltöltést” hogy hogyan kell feloldódni, ellazulni.

Az autogén tréning jelentősen hozzájárul életminőségünk és közérzetünk javulásához, kellő felkészültséget ad, pszichés energiát szabadít fel a stresszek, konfliktusok megfelelő megoldásához, feldolgozásához. A módszer rendszeres gyakorlásának eredményeképpen rövidebb idő alatt mélyebben és nyugodtabban pihenünk, nő a fizikai tűrőképességünk, a pszichés feszültségtűrésünk, fokozódik a teljesítmény, fejlődik az önismeretünk. 

Hogyan jelentkezhetek?

Az autogén tréning elsajátításához képzett szakember szükséges. A módszer megtanulása- hetente egy 45 perces találkozással - kb. 3 hónapot vesz igénybe. Ez idő alatt otthon is, naponta végezzük a gyakorlatokat, mely napi 15 perc elfoglaltságot igényel. Ezt mindenki vegye figyelembe, cserébe viszont egy csodálatos módszert kap.

Az autogén tréning elsajátítható kiscsoportos formában is, ahol 4-5 hallgató egy időben, de természetesen ki-ki a maga tempójában és egyénileg sajátítja el a módszert.

A tanfolyamon való résztvételhez előzetes bejelentkezés és egy előzetes interjú szükséges, melynek idejéről később tájékoztatjuk.

Jelentkezési határidő : 2023. október 9.

A tanfolyamok időpontja: 

Regisztráció - hétfői csoport 13.05-13.50-ig

Regisztráció - keddi csoport 15.40-16.25-ig

Kezdés: 2024. október 14. és 15.
Befejezés: 2024. december 16. és 17. (összesen 10 alkalom)

A tanfolyam Széchenyi István Egyetem hallgatói számára ingyenes, de feltétel az alkalmakon való hiánytalan részvétel.


Rendezvényeink

Október a „lelki egészség hónapja”. A mentális egészség világnnapját Egyetemünkön október 8-án, kedden tartjuk. A Széchenyi István Egyetem Alumni és Wellbeing Központja szervezésében idén több előadást, egy tréninget és egyéni pszichológiai és mentálhigiénés konzultációkat szervez e Világnap alkalmából, melyre szeretettel várjuk kedves Hallgatóinkat és Kollégáinkat is.

A részvétel díjmentes, csak regisztrációt igényel, melyet ezen a linken érhetnek el:

https://student.sze.hu/mentalis-egeszseg-vilagnapja

Október a „lelki egészség hónapja”.