Te hogyan költenél el 3 millió Ft-ot okosan?

A pénz hamar kifolyik az ember keze közül, ha nem gondolja végig, mit is kezdjen vele. Fel lehet élni, félre lehet tenni, de be is lehet fektetni. Hogyan érdemes a pénz beosztásáról gondolkodni, például egy 3 millió Ft-os tétel esetén? Mutatunk pár tippet és egy költségtervező módszert - méghozzá egy zenei tehetségkutató apropóján.

Zenei tehetségkutató x pénzügyi tervezés

 

A Sávlekötő (ha még nem hallottál róla, kattints ide) csapata videósorozatában ezúttal nem dalokat szed sávjaira a dal szerzőjével, idén egy nagyobb fába vágta fejszéjét: egy zenei tehetségkutatót indított Sávlekötő Camp by OTP Junior néven, ahova feltörekvő, saját dalos alkotók jelentkezését várták. A kiválasztott tehetségek egy alkotótáborban teszik próbára magukat kreatív kihívásokon keresztül, a tábor végén viszont csak egy maradhat, aki viszi az OTP Junior által felajánlott 3 millió Ft-ot is.

 

Az első pár rész már kint is van, így az már kiderült, kik kerültek be a táborba és maradtak versenyben a fődíjért. Annak érdekében, hogy a nyertes formáció ügyesen tudja felhasználni a 3 millió forintos díjat, a 8. epizódban (ezt június 13-án fogjátok látni) Kökény Dávid, az OTP Bank szenior termékfejlesztési menedzsere vendégeskedett és vezetett egy interaktív beszélgetést a versenyben lévőknek a tábor vezetőjével és a műsor hostjával közösen. Megosztunk most pár tippet, hogy te is átgondoltan tudd beosztani a pénzed legyen az kisebb vagy nagyobb összeg.

 

Tervezz!

 

Ez mindennek az alapja. Akár egy nagyobb lélegzetvételű projekt kapcsán kell a pénzzel bánnod, akár a mindennapi pénzügyeidet szeretnéd kordában tartani, fontos, hogy lásd a reális céljaidat, ismerd meg a saját költési szokásaidat (ebben segíthet például a Kiadásfigyelő funkció az OTP mobilbankban) és mérd fel az aktuális pénzügyi lehetőségeidet. Nézd meg a projektednek milyen költségsorai lehetnek és hogy milyen forrásokat tudsz bevonni ahhoz, hogy biztosan meg is tudd azt valósítani. Figyelj a cashflowra, vagyis arra, hogy egyensúlyban legyenek a kiadásaid és bevételeid, így nem fogsz szorult helyzetbe kerülni.

 

Számolj pufferrel!

 

Ez utóbbit az is segíti, ha számolsz tartalékkal. Ezt szerencsés „eltenni” a szem elől, ha ugyanis nincs kéznél és nem olyan könnyen felszabadítható, nem is fogod azonnal elkölteni. Erre szintén találhatsz megoldást a mobilodban, ha OTP-s ügyfél vagy: a digitális Perselybe cél alapon (ami jelen esetben tartalék) teheted félre a pénzt.

 

Passzív jövedelem

 

Gondold végig, van-e olyan lehetőség körülötted, amivel akkor is pénzt tudsz csinálni, amikor éppen alszol. Van olyan eszközöd, amire nincs folyamatosan szükséged és másnak is érték lehet? Add bérbe! A félretett pénzeden túl rendelkezésre áll még egy kis pénz, amivel kezdenél valamit? Fektesd be valamilyen számodra szimpatikus termékbe és hagyd, hogy termeljen. Az így szerzett extra bevételt pedig felhasználhatod például saját tudásod, képességeid fejlesztésére, akár új, a céljaid elérését támogató eszköz beszerzésére. Ha hobby fotós vagy, ilyen befektetés lehet egy fotós suli vagy egy új kamera (amit éppen bérbe is adhatsz).

 

3 forintos és az 50/30/20 szabály

 

 

Van egy nagyon egyszerű szabály, ami segítség abban, hogy hó végére ne üríts le teljesen a számlád és a tárcád. Ez a 3 forintos szabály. Vagyis, ha 3 forintot keresel, akkor 1 Ft-ot tegyél félre, 1Ft-ot költs el, 1 Ft-ot pedig saját fejlesztésedre és edukációdra fordíts.

 

Ennek a fekete öves verziója az 50/30/20-as költségtervező módszer. Vagyis a bevételeid 50%-át fordítsd az elengedhetetlen kiadásaidra (például rezsi, bevásárlás, stb.), 30%-ból vásárolj igényeid, vágyaid szerint (étterem, mozi, belépők stb.) és így marad 20%-od megtakarításra és adósságrendezésre.

 

 

„Te mire költenéd el a 3 millió Ft-ot?”

 

Nézz bele a premier előtti vetítés hangulatába, a Refresher videójában az is kiderül, mire költené a nyereményt az utca embere, a tábor vezetői és kitalálói, valamint Dávid, a pénzügyi szakember.